Telefon Accent Speed X1: Má šanci uspět v silné konkurenci?(recenze)

accent speed X1 – zapnutý telefon

Fosforově žluto-zelený telefon Speed X1 od původem marocké firmy Accent přišel na trh s vysokým sebevědomím. Prosadit se na poli nižší až střední třídy však v poslední době není žádná hračka – ceny se se stoupajícím množstvím modelů snaží tlačit co nejníže a specifikace jsou oproti tomu stále lepší. Má vůbec podivně zbarvený velikán šanci?

Obsah recenze

Balení je jedna velká nadílka

Balení samo není ničím zajímavé a designové prvky byste hledali jen těžko. Ačkoliv nižší cena smartphonu dýchá už z provedení krabičky, uvnitř je Accent jedno velké překvapení – nemine vás bohatá nadílka v podobě černého zadního krytu (to kdyby vás fosforová žlutá svítící na míle daleko snad omrzela) nebo tmavého vyklápěcího pouzdra s logem společnosti. Navíc je na telefonu nalepená folie proti poškrábání a ve výbavě naleznete ještě kromě klasické nabíječky a kabelu špuntová sluchátka. To si necháme líbit.

V zeleno-bílé krabičce s logem telefonu naleznete tedy následující:

  • Telefon Accent Speed X1 s nalepenou ochranou fólií
  • Nabíječku
  • MicroUSB kabel
  • Výměnný černý zadní kryt
  • Otevírací pouzdro
  • Špuntová sluchátka

Design a konstrukce: Plast plast a vrz vrz

U modelu Speed X1 na vás nečeká nic jiného než plast a plast tvářící se jako kov. Telefon v ruce působí velmi levně – což by nebyl takový problém, protože telefon levný zkrátka je. Jsme ale tak nějak rozmlsaní Xiaomi, jež v podobné cenové kategorii (na domácím trhu ještě levnější) dokáže pracovat s kvalitními kovovými materiály a dodat telefonu pocit luxusu při držení. Horní část odjímatelného krytu navíc nepříjemně vrže, vada se však může lišit kus od kusu.

Accent speed X1 - telefon

Zelená nebo žlutá?

My jsme testovali verzi fosforově žlutou verzi se slotem pro dvě SIM karty – v internetových eshopech však deklarují barvu zelenou. Zřejmě záleží na nasvícení a subjektivním vnímaní barev, my však telefon od počátku považujeme za žlutý. Tenký plastový kryt s matným finišem je zcela odjímatelný, rovněž jako baterie pod ním.

Accent Speed X1 – první pohled

Accent Speed X1 - první pohled

Lehoučký obr bez hardwarových tlačítek

Ačkoli je telefon na poměr 5,5″ opravdu velký díky širším rámečkům, neváží skoro nic. Po vytažení z obalu jsme v krabici rozpačitě hledali baterii, protože celková váha zkrátka neodpovídala tak velkému telefonu. Baterie však byla uvnitř telefonu. Kromě toho se na zadní straně modelu nachází vystouplý 8MPx fotoaparát spolu s přisvětlovací diodou a reproduktory a pod krytem kromě zmiňované baterie i slot na dvě microSIM karty a jednu microSD kartu do 32 GB.

accent speed X1 - vnitřek telefonu

Černé provedení se dvěma SIM nekoupíte

Přední strana modelu v této „zelené“ barevné variantě má barevný prvek na spodní části, kterého se nezbavíte ani po výměně zadního krytu za černý, na kterém mimo jiné často ulpívají otisky. Zarážející je fakt, že celá černá varianta se neprodává ve verzi pro dvě SIM karty. Rámečky nejsou jedny z nejtenčích a výrobce si rovněž mohl odpustit panel pro hardwarová tlačítka, která se v místě nenachází – ačkoli oficiální fotografie hovoří jinak, po podrobném zkoumání panelu ze všech úhlů, prohledání nastavení i manuálu se zkrátka musíte spokojit se softwarovými tlačítky.

accent speed X1 - zadní strana černá Na krytu bohužel ulpívají otisky, problém se však týká pouze černého krytu

Tlačítka hlasitosti a vypnutí nedostatečně reagují

Na horní hraně je umístěn konektor pro sluchátka a mikrofon, na spodní klasický micoUSB konektor pro nabíjení a pravou hranu okupují tlačítka ovládání hlasitosti a vypnutí. Jejich provedení je vůbec velmi otravným elementem – umístění vás nutí tlačítka zaměňovat a navíc plastové plíšky reagují na dotek velmi špatně. I při zamáčknutí se často nic neděje a je potřeba hrubší  síly a opakované mačkání. Vzhledem k tomu, že na tlačítka hlasitosti a zhasnutí displeje sahá uživatel velmi často, nedostatek není zanedbatelný.

Accent speed X1 - pravá strana

Slabý HD displej a tradičně plechovkový reproduktor

K samotnému displeji asi není moc co dodávat – pravděpodobně stačí, když vám řekneme, že ve světě QHD protkanými telefony má Accent Speed X1 rozlišení 1280 x 720 pixelů. Rozlišení HD, se kterým se v současných smartphonech už příliš nesetkáváme, činí 5,5″ velký displej poněkud méně použitelným – vše je příliš velké a zabírá moc místa.

Nízký jas není dost nízký

Abychom však příliš nehanili, displej má obstojné pozorovací úhly a na mírnějším slunci na obrazovce také něco rozluštíte. Při ležení v posteli před usnutím je to však horší – jas je i na minimu stále příliš oslnivý. Celkově byla odezva dotyků dobrá a podle všeho by mohl mít nenáročný displej i vliv na nižší spotřebu baterie.

accent speed X1 - náhled

Specifikace displeje

  • Technologie: TFT IPS
  • Rozlišení: HD
  • Úhlopříčka: 5,5“
  • Jemnost: 267 ppi

Hlasitá plechovka

Reproduktor umístěn na zádech hraje poměrně hlasitě – klasickému plechovkovému efektu se samozřejmě nevyhneme. Reproduktor má však dobré umístění a nepřekrývá ho ruka. Telefon uslyšíte zřetelně zvonit i v tašce. Standardní 3,5mm výstup pro sluchátka patří zvukově k průměru.

accent speed X1 - horní hrana
Hardware

Ačkoli má Accent Speed X1 v reklamních materiálech sebevědomí na rozdávání a specifikace nejsou tak úplně marné, prosadit se na poli podobně oceněných smartphonů chce v dnešní době mnohem více. Cena startuje na 4 200 korunách a za stanovenou sumu na vás čeká čtyřjádrový Snapdragon 410, grafický akcelerátor Adreno 306, 1 GB RAM paměti, rozšiřitelná 8GB vnitřní paměť a dva microSIM sloty s podporou LTE.

Accent speed katalog

Více informací naleznete v katalogu Svět Androida.

Speed X1 není herní telefon

Speed X1 zvládne i náročnější tituly – slovem zvládne ale myslíme fakt, že jsou hratelné. U hraní Dead Trigger 2 se objevilo menší škubání a podobně je to i u dalších titulů. Výkon však mile překvapil a celkový dojem kazí pouze HD displej s vybledlými barvami. Spousta středně náročných her je však pro smartphone jako dělaná a ve většině případů nezaznamenáte závažnější nedostatky.

Chybějící pásmo 900 MHz u Vodafone

Ačkoli model deklaruje podporu českého LTE, chybí podpora důležitého pásma, které využívá z velké části Vodafone. Chybí pásmo 900 MHz a při nákupu je potřeba na tento nedostatek myslet, pokud je LTE vaší prioritou a používáte síť Vodafone v místech, kde je územi pokryto tímto kmitočtem. V ostatních pásmech nebudete mít s LTE žádné problémy.

Rozhodně to však neznamená, že by měl telefon s jinými pásmy problém. Internetové připojení pracuje standardně a kvalita hovorů byla odpovídající klasickému očekávání. SIM karty dokáží fungovat fungovat současně, volí se však preferovaná SIM pro jednotlivé události.

accent speed X1 - telefon v ruce

Kromě neúplného LTE Speed X1 standardně podporuje:

  • LTE  800 / 1 800 / 2 100 / 2 600 MHz
  • Bluetooth 4.0
  • GPS
  • 802.11b/g/n Wi-Fi

Baterie: Konečně milé překvapení

Výdrž byla konečně prvkem, který nás na telefonu překvapil. Ačkoli 2 920mAh baterie nemá takovou kapacitu, aby uživatelům spadla čelist, Accent Speed X1 se držel překvapivě dobře. Na jedno nabití vydržel 1,5 dne plného provozu standardního uživatele (neustálé WiFi připojení v kombinaci s 3G, poloviční jas, sporadické sledování videí, synchronizace na pozadí, sociální sítě). Při HD videu přehrávaného z YouTube na poloviční jas a poloviční hlasitost se po 30 minutách propadla baterie o příjemných 6 %. Na výdrž baterie mají bezpochyby vliv i nízké nároky na displej.

accent speed X1 - zadní strana

Rychlonabíjení nečekejte

Překvapilo nás i minimální ubývání baterie v dlouhodobějším standby módu – po vybití a při následném nabíjení žádné zázraky ale nečekejte – nákup levného zařízení s sebou nese absenci rychlonabíjecí funkce. Zajímavou možností je ale díky dostupné baterii koupit baterii náhradní a jednoduše je ve smartphonu vyměnit – a jste z 0 na 100 % za pár sekund.

Překvapivě čistý Android

Ačkoli je společnost Accent původně z Maroka a v Česku je její největší dosavadní úspěch spolupráce na CoolPhonech pod záštitou kanálu Prima Cool, model Speed X1 zkrátka působí velmi čínsky. Nikoli čínsky jako Xiaomi, spíše čínsky několik let nazpět, kdy byznys s levnými a výkonými telefony z Číny teprve nabíral na obrátkách a většině telefonů se nevyhýbala spousta problémů. Jednou kazila telefon nepoužitelná nástavba, podruhé zase ignorování veškerých aktualizací. Čekali jsme proto, že smartphone bude hyzdit nějaká speciální nedotažená nástavba a byli jsme příjemně překvapeni – Accent Speed X1 beží na čistém Androidu.

 

Systém, kde nešlo moc pokazit

Sázka čistý Android se dle našeho názoru velmi vyplatila – systém je nečekaně plynulý a potěší velkou spoustu uživatelů. Jsme rádi, že se Accent neuchýlil k nové zbytečné nástavbě, která by zatěžovala systém. Z 8GB vnitřní paměti Android celé 3 GB – naštěstí je však možné rozšíření pomocí microSD karty do 32 GB.

Accent Speed X1 běží na Androidu 5.0 a příslib aktualizací je nejistý – model mohl dostat aspoň verzi 5.1, verze 5.0 bez veřejného příslibu updatů není přílišné lákadlo. Samotný systém vám asi moc představovat nemusíme – čistý Android, jak ho známe. Žádné perličky nebo funkce navíc Accent nepřidal.

Fotoaparát

Hlavní fotoaparát s 8 MPx vypadal podle propagačních informací slibně – bohužel se však příliš nepředvedl.  Fotoaparát měl problém s ostřením a snímkům chyběla citlivost v jakýchkoli světelných podmínkách. Telefon se často nemohl rozhodnout, zda bude fotografie spíše do modra nebo do žluta. Celkově je fotoaparát dostačující, rozhodně však nepatří mezi silné stránky modelu. Přední kamera je už pak jen 2MPx děs a hrůza – ale zase budete na nekvalitních selfies bez detailů vypadat lépe.

Nepřehledná aplikace

Co nám použití fotoaparátu značně komplikovalo, byla nativní aplikace. V telefonu je z podivných důvodů aplikace fotoaparátu pojmenována jako Snapdragon (?) a je to opravdu odbytá práce. Celé rozhraní je velmi nepřehledné, hledání jakéhokoli nastavení je na první pokus vyčerpávající a zdlouhavý úkol. I samotné přepínání mezi předním a zadním fotoaparátem je skryto kdesi v nastavení a nedostupné na jedno kliknutí. Po přepnutí do režimu videa jste schopni natáčet roztřesené snímky v kvalitě

Dostupnost telefonu

S dostupností modelu představeného na českém trhu v prosinci není žádná potíž. Prodává se na několika českých eshopech včetně toho oficiálního. Cena pro oba modely, černý pro jednu SIM a černo-zelený dual SIM, začíná na 4 170 korunách.

Shrnutí: Má šanci uspět v silné konkurenci?

Ačkoli Accent původ v Číně nemá, nemůžeme se ubránit pocitu, že se podobá čínským telefonům z roku 2012. Velký boom zbrusu nových výrobců s velmi levnými telefony začal zaplavovat skrze překupníky český trh a na první pohled by se mohlo zdát, že se vůbec nejednalo o špatnou koupi – telefony měly většinou slušnou výbavu. Problémem však byl celkově nekvalitní design a absolutní odříznutí od updatů. Od té doby se už leccos změnilo a s čínskými leadry v podobě Xiaomi, Honoru, OnePlus, Lenova a dalších nemůže být reputace čínských telefonů lepší. Accent Speed X1 se podle nás však zasekl právě v čínských začátcích. Což je škoda.

Bohatá nadílka v balení nezakryje fakt, že Accent by si zasloužil trochu více péče. Odjímatelný kryt v horní části nepříjemně vrže, celková velikost je na 5,5palcovou obrazovku poněkud zbytečná a fotoaparátem také nikoho neoslníte. LTE chybí frekvence 900 MHz (využívaná v některých částech naší země operátorem Vodafone) a na Android 5.1, natož verzi 6, budete čekat marně. Displej s HD rozlišením celý model také nezachrání a i když baterie měla slušnou výdrž, nejednalo se o zázraky.

Zřejmě jsme rozmazlení modely v podobné cenové kategorii, které toho nabídnou mnohem více, nebo telefony s podobnými specifikacemi za nižší cenu. Accent si vybral prostor na trhu, který je celkově přeplněn, a úkolu se zkrátka nezhostil dost zodpovědně. Pokud však hledáte telefon v netradičních barvách, s obstojnou výdrží, podporou dvou SIM karet a LTE, Accent bezesporu poslouží dobře.

Klady

+ Výdrž baterie
+ Čistý Android
+ Dva LTE SIM sloty

+ Výměnné kryty a přístup k baterii
+ Rozšiřitelné úložiště
+ Bohaté balení

Zápory

– Rozlišení displeje
– Fotoaparát
– Absence hardwarových tlačítek
– Nedotažené designové provedení a vrzání
– Ve stejné cenové kategorii lze sehnat lepší modely
– Absence 900MHz frekvence LTE 

Johanna Kovaczicz
O Autorovi - Johanna Kovaczicz

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)